Açılış Kapanış 09:00-18:30
Email info@kreatifmerkezi.com WhatzApp +90 554 792 31 22
Açılış Kapanış 09:00-18:30
Email info@kreatifmerkezi.com WhatzApp +90 554 792 31 22

Google Nedir?

google

Google dünyanın en büyük arama motorlarından arasında bir şirkettir, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. “Googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır. Hikayesi Larry Page ve Sergey Brin‘in Stanford’da doktora yapmalarıyla başlar ve ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde 25 milyon dolar yasal sermaye ile özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar birlikte çalışmak üzere anlaştılar.

ADWORDS REKLAM İLE İŞİNİZİ BÜYÜTÜN

ADWORDS ANALİZİNİZİ ŞİMDİ ÜCRETSİZ OLARAK YAPTIRIN, 100 TL HOŞ GELDİN HEDİYE REKLAMINIZI HEMEN AKTİFLEŞTİRELİM. HEMEN REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Google‘ın Teknolojisi

google’ın teknolojisi

Google‘ın arama teknolojisi ve kullanıcı ara birim tasarımı, günümüzün ilk nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank teknolojisine dayanır. PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar ve bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Sayfa A’dan Sayfa B’ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A’dan Sayfa B’ye bir “oy” olarak yorumlar, bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler, ayrıca oyu veren sayfanın oy oranını (PageRank) da dikkate alır.

Komplike ve otomatikleştirilmiş arama metotları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Google’ın verdiği hizmetler

Firmaların en çok kullandığı destekleri

https://gmail.google.com (Mail)

https://www.google.com/calendar/render (Ajanda)

https://docs.google.com (Ofis desteği)

Uydu fotografları ile harita desteği

https://maps.google.com (Harita ve uydu görüntüleri)

https://moon.google.com (Ay’ın uzaydan çekilmiş görüntüleri)

https://mars.google.com (Mars’ın uzaydan çekilmiş görüntüleri)

Google dil desteği

https://www.google.com/language_tools (Birçok dildeki web sayfasını ve metni İngilizce’ye tercüme eden ve yine İngilizce web sayfalarını ve metinleri başka dillere tercüme eden hizmeti)

Google üzerinden indirilebilen uygulama hizmetleri

https://talk.google.com (Gmail hesabı olanlar için hazırladığı internet üzerinden mesajlaşma ve sesli görüşme yapılabilecek program)

https://earth.google.com (Yeryüzünü ince ayrıntılarına kadar üç boyutlu görmeye yarayan programın indirilebildiği site)

GSM (GPRS üzerinden internet) hizmetleri

https://www.google.com/sms/ (Amerika bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti)

https://www.google.co.uk/sms/ (İngiltere bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti)

Diğer Google hizmetler

https://google.com/ig (Kişiselleştirilmiş Giriş Sayfası)

https://images.google.com (Resim, fotoğraf, grafik, çizim arama motoru)

https://video.google.com (Video arama motoru)

https://groups.google.com (E-posta grubu hizmeti)

https://blogsearch.google.com (Blog arama hizmeti)

https://www.google.com/patents (Patents şu anda 7 milyon tane patentli ürünün teknik çizim şeması mevcut. )

https://trends.google.com/ (En çok aranan kelimeler)

https://books.google.com (Basılı kitaplar arama motoru)

https://news.google.com (İngilizce Haberler)

https://newslab.withgoogle.com/ (En son geliştirilme sürecindeki prototip proje uygulamaları hakkında )

https://www.google.com/shopping (İnternet üzerinden ürün satın almak isteyenler için karşılaştırma şansı sağlayan arama motoru)

Google’ın dış bağlantıları

Gelişmiş Arama Özellikleri

Türkiye sayfası

Konumuzun Başına Dönecek Olursak

Google dünyanın en büyük arama motorlarından arasında bir şirkettir. “googol” sözcüğünün üzerinde türemiştir. “Googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir, bu terimi, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıdır. Hikayesi Larry Page ve Sergey Brin‘in Stanford’da doktora yapmalarıyla başlamıştır. İlk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde 25 milyon dolar yasal sermaye ile özel bir şirket olarak kurulmuşdur ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edilmiştir. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar, birlikte çalışmak üzere anlaşmışlardır.

Arama teknolojisi ve kullanıcı ara birim tasarımı, günümüzün ilk nesil arama motorlarından farklı kılmaktadır. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank teknolojisine dayanmaktadır.

 

Bir sonraki yazımız olan Google Adwords başlıklı makalemizde Google reklam hakkında çok kapsamlı bilgiler verilmektedir.
Kreatif Merkezi Yazarımızın Google hakkındaki makalemizi beğendiyseniz lütfen paylaşımda bulunun.